İşyerlerinde Algı Oyunları: Ters-Mobing (Bezdiri)

0
21

Liyakat ve kariyer sisteminin oldukça bozuk olduğu ülkemizde, işyerinde mobing (bezdiri) sorunlarının tartışılması kaçınılmazdır. Bezdiri, özellikle yetersiz yöneticiler tarafından çeşitli nedenlerle astına yaptığı baskıdır.
Ancak, bu yazımızda işyerlerinde yaşanan bir başka soruna değineceğiz. Özellikle politikacıların etkili olduğu belediyelerde yaşanan ters-mobing olarak da tanımlanan, astın üstüne ve iş arkadaşlarına uyguladığı baskıyı tartışacağız.
Sorunu örneklersek, müdürü tarafından bir görevi yerine getirmesi için görevlendirilen personelin, akrabasının oldukça etkili bir konumda olduğunu söyleyerek, işi yapmayacağında ısrar etmesi durumunda üstünü görevinden bile aldırabileceğini söylemesi, ters-mobingi açıklamaktadır.
Algı yönetimi çağımızın en etkili kavramıdır. Sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, bilgi hızla yayılmakta, hızlı bir şekilde kişinin kendisine hayran kitlesi oluşturabilmektedir.
Bu süreçte, tamamen haklı bir konumdan, karşı tarafın algıya etki yapması sonucunda, haklı olanın tamamen haksız duruma düşmesi de söz konusu olabilmektedir.